Oya Barbara Karanis

Oya Barbara Karanis, 1985 yılında Yıldız Alpar Bale Okulu'ndan mezun oldu. Aynı yıl okulda öğretmenliğe başladı.
Bir yıl boyunca Almanya ve İsviçre'de David Howard ve Gisella Roeneckar’la bale çalışmalarını sürdürdü.
İstanbul Devlet Tiyatroları’nda sahnelenmiş olan “Pof ile Paf” çocuk oyunu ve Necati Cumalı’nın “Yaralı Geyik” isimli oyununda görev aldı. 1986-1987 sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde dansçı olarak çalıştı. Oytun Turfanda, Güloya Aruoba, Aysun Aslan ve Selçuk Borak gibi Devlet Balesi’nin önemli koreograflarının eserlerinde dans etti.
İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatından mezun oldu. İngiliz Kraliyet Dans Akademisi'nin Uluslararası Öğretmenlik Sertifikası ve Diploması'nı aldı. 1998 yılında bale anatomisiyle çocuk eğitimi ve psikolojisi üzerine çalışmalarını tamamlayarak İngiliz Kraliyet Dans Akademisi’nin uluslararası öğretmenlik diplomasını almaya hak kazandı. İngiliz Kraliyet Akademisi'nin Londra ve İstanbul'da düzenlediği çeşitli kurs ve seminerlere katıldı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin değerli dansçı ve koreograflarıyla, ayrıca June Christian, Jean McDonnell, Margaret Barnes ile çalışmalar yapan Oya Barbara Karanis, Yıldız Alpar Bale Okulu'nda baş öğretmenlik ve okul müdürlüğü görevine devam etmektedir.

 

Aylin Kalem

Aylin Kalem, Yıldız Alpar Bale Okulu'ndan mezun olduktan sonra Londra ve İstanbul'da İngiliz Kraliyet Dans Akademisi'nin düzenlediği çeşitli kurs ve seminerlere katıldı.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin "Rigoletto," "Uyuyan Güzel" ve "Kamelyalı Kadın" adlı prodüksiyonlarında dansçı olarak çalıştı. Oytun Turfanda, Güloya Aruoba, Aysun Aslan ve Selçuk Borak gibi Devlet Balesi'nin önemli koreograflarının eserlerinde dans etti.
Aydın Teker, Susan Bauer, Peter Pucci, Kelley Parsley ve Molly Maxner ile modern dans çalışmalarında bulundu. Türkiye'de ilk kez İngiliz Kraliyet Dans Akademisi'nin uluslararası öğretmenlik sertifikasını aldı. Ardından bale anatomisiyle çocuk eğitimi ve psikolojisi üzerine çalışmalarını tamamlayarak Türkiye'de üç kişinin sahip olduğu İngiliz Kraliyet Dans Akademisi'nin uluslararası öğretmenlik diplomasını aldı.
Özel Saint-Benoît Fransız Lisesi'nden sonra, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Tarih Bölümü'nde beden temsili üzerine yüksek lisans programını tamamladı. Ardından Paris'te, Paris 8 Üniversitesi Dans Bölümü'nde Dans ve Yeni Teknolojiler üzerine DEA derecesini tamamladı.
Aylin Kalem 2006'dan beri yurtiçi ve yurtdışında dans ve yeni teknolojiler alanında sergi, gösteri ve eğitim amaçlı etkinlikler düzenlemektedir. Uluslararası organizasyonlarda sergilenmiş interaktif enstalasyonları vardır. Çeşitli kitap ve gazetelerde yayımlanmış dans, performans ve dijital kültür alanında eleştirel yazıları bulunmaktadır.
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları Alanı'nda öğretim görevlisi olan Aylin Kalem Özel Yıldız Alpar Bale Okulu'ndaki öğretmenliğine devam etmektedir.

 

Öykü Menşan

Öykü Menşan 2009 yılında Yıldız Alpar Bale Okulu’ndan mezun oldu. 1997-2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Ana Sanat Dalı Yarı Zamanlı Bale Programı'na devam etti. 2009 yılında Yıldız Alpar Bale Okulu’ndaki flamenko derslerine katılmaya başladı. 2008-2009'da Londra'da Royal Academy of Dance’in düzenlediği çeşitli klasik bale ve karakter danslarıyla ilgili çalışmalara katıldı. Oktay Keresteci, Aysun Aslan, Seda Altuğ, Arzu Karamani'nin koreografilerinde yer aldı. 2013 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden mezun oldu. 2016 yılında İngiliz Kraliyet Dans Akademisi Uluslararası Öğretmenlik Sertifikasını aldı. Yıldız Alpar Bale Okulu'nda bale öğretmenliğine devam etmektedir.

 

Konuk eğitmenler, koreograflar, dansçılar

Yıldız Alpar Bale Okulu, yıllar boyunca gösterilerinde konuk koreograflar, eğitmenler ve dansçılar ağırladı. Koreograflar, Yıldız Alpar için dans yazdılar ve kendisine armağan ettiler; öğrencileri de bu eserleri sahnelediler, sahnelemeye devam ediyorlar. Bu ortak çalışmalar, okulumuz için sonsuz bir mutluluk kaynağı olmuştur. Kendilerine şükran borçluyuz.

Yıldız Alpar Bale Okulu'nun konuk koreograf ve eğitmenleri:
Seda Altuğ (İ.Ü. Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi)
Güloya Aruoba (Devlet Opera ve Balesi Başkoreografı)
Aysun Aslan (İstanbul Devlet Opera ve Balesi Koreografı)
Binnaz Aydan (Devlet Opera ve Balesi Başkoreografı)
Selçuk Borak (İstanbul Devlet Balesi Koreografı)
Fulya Erönder (İstanbul Devlet Balesi Dansçısı)
Rana Evcim (İstanbul Devlet Balesi Dansçısı)
Ümit Karabel (İstanbul Devlet Balesi Dansçısı)
Oktay Keresteci (İstanbul Devlet Balesi Başdansçısı)
Yavuz Özdel (İstanbul Devlet Balesi Dansçısı)
Meriç Sümen (Devlet Sanatçısı)
Oytun Turfanda (İstanbul Devlet Balesi Başkoreografı)
Ayla Ünal (Istanbul Devlet Opera ve Balesi Dansçısı)
Sibel Kasapoğlu (İstanbul Devlet Opera ve Balesi Koreografı)

Yıldız Alpar Bale Okulu'nun konuk dansçı ve toplulukları:
Antalya Devlet Opera ve Balesi
İstanbul Devlet Opera ve Balesi
Çağdaş Dans Topluluğu
Hülya Aksular (İstanbul Devlet Balesi Başdansçısı)
Fulya Erönder (İstanbul Devlet Balesi Dansçısı)
Rana Evcim (İstanbul Devlet Balesi Dansçısı)
Sibel Sürel (İstanbul Devlet Balesi Başdansçısı)
Ümit Karabel (İstanbul Devlet Balesi Dansçısı)
Oktay Keresteci (İstanbul Devlet Balesi Başdansçısı)
Yavuz Özdel (İstanbul Devlet Balesi Dansçısı)
Mehmet Turpoğlu (İstanbul Devlet Balesi Dansçısı)
Erdal Ugurlu (İstanbul Devlet Balesi Başdansçısı)
Haldun Yedican (İstanbul Devlet Balesi Başdansçısı)
Ayfer Zeren (İstanbul Devlet Balesi Başkoreografı)

 
TASARIM SN